Ako rozpoznať vaskulárnu pleť (kapilárna)? Zistite, jeho funkcie a spôsoby starostlivosti.

Zakrývate ich, ako sa len dá a nie je ničím výnimočným, že vám na to nestačí ani niekoľko vrstiev kvalitného mejkapu. Už je to raz tak, vlastniť popraskané žilky na tvári nie je pre ženu ani trochu príjemné. Niekoľkokrát za deň ide totiž o urputný boj kto z koho. A nechcené červené „ozdoby” v tomto boji neraz víťazia.

Pohľad na červené žilky na tvári (teleangiektázie) nikoho nepoteší, ale s trochou šikovnosti vás už trápiť nebudú. Prezradíme vám, ako ich zbaviť.

Štruktúra kože

Koža je samostatný orgán: je to tkanivo, ktoré pokrýva celé telo na ploche cca 2 m2 a tvorí 15 % našej telesnej hmotnosti. Pochopiť štruktúru a funkcie tohto životne dôležitého orgánu by malo byť prvým krokom k nájdeniu účinnej terapie kožných chorôb a omladzovacích (anti-aging) postupov.

  • Najvrchnejšou časťou kože je epidermis (pokožka) a jej povrchová vrstva stratum corneum, ktorá slúži ako bariéra chrániaca telo pred vonkajšími vplyvmi, ako sú nízke teploty, UV žiarenie alebo mikroorganizmy. Ostatné vrstvy epidermis plnia prevažne funkciu tvorby kožnej bariéry.
  • Dermis (zamša) je stredná vrstva obsahujúca krvné cievy, ktoré zásobujú vonkajšiu vrstvu. V dermis sa nachádzajú aj vlasové folikuly, potné žľazy a nervové zakončenia.
  • Hypodermis (podkožie) je najhlbšia a najsilnejšia vrstva; je to najvyššia vrstva kože, ktorá obsahuje tukové bunky. Tie vytvárajú zásobu energie a umožňujú termoreguláciu ľudského tela.

Proč červené žilky vznikají

Vznik červených žilek v obličeji snad nejvíc ovlivňuje rodinná dispozice. Na vině jsou ale i každodenní návyky.

Nejčastěji se tento nešvar objeví od 30. roku života, kdy pleť začíná stárnout. Pružnost cévních stěn se snižuje, jemné kapilární cévy se rozšiřují a začínají praskat. V obličeji se objevují nejdříve jednotlivé žilky, které se mohou rozrůst v celá klubíčka nebo trvalé zarudnutí pokožky.

I když mají červené žilky nejčastěji genetický původ, stav pokožky každý ovlivňuje také svým životním stylem a péčí. Vinu mohou nést i některé léky a také hormonální změny. Například v těhotenství dochází vlivem hormonů k oslabení cévních stěn a jemné krevní žilky pak snáze praskají. Značný vliv na celkový stav žil má kouření.

Prevence: strava i kosmetika

Odborníci se shodují v tom, že za vznik popraskaných cévek nejvíce mohou dědičné vlivy, ale do jisté míry jejich vznik můžeme negativně i pozitivně ovlivnit i my sami. Prudké teplotní výkyvy: například z mrazu na horách do vyhřáté sauny na chalupě, ve městě z chladného vzduchu do vytopené kanceláře, časté saunování, strava ochucená pálivým kořením, chilli papričkami, káva, alkohol, to vše jsou spouštěcí mechanismy, které vznik červených popraskaných žilek v obličeji způsobují. Preventivně se jim lze poměrně úspěšně bránit vyhýbáním se či omezením všech těchto činností či úpravou jídelníčku.

Další možností, jak se bránit vzniku popraskaných žilek, je používání speciálních účinných kosmetických prostředků na ochranu kůže v obličeji. Na partie, kde žilky mají tendenci praskat, lze působit hlavně preventivně – zlepšením izolačních možností pleti a zpevnění cév.

Co ne dělat?

  • Popraskané žilky se objevují na tvářích, na nose, na krku i v dekoltu. Jejich výraznost podporuje také kouření, hormonální antikoncepce, způsob péče o pleť a životní styl.
  • Citlivá pleť se špatně vyrovnává s rychlým přechodem z tepla do zimy a naopak, nesnáší velké prokrvení – třeba kosmetické prokrvující masky, napařovací zábaly a horké koupele, ale také saunu a solárium.
  • Vznik žilek provokují i stále často používané ledové kostky nebo přechlazené lžičky, kterými majitelky váčků pod očima zahánějí svůj problém.
  • Nesvědčí jim horké nápoje nebo pikantní jídlo a také alkohol.
  • Pleť s červenými žilkami nevylepší chemický peeling.

Za rozšířenými žilkami může vězet i zdravotní problém

I kožní onemocnění jako je ekzém, rosacea a další mohou být příčinou červených žilek v obličeji. Jakýkoliv kožní problém, který má za následek dlouhodobé rozšíření žil či podráždění, klade na krevní cesty tlak a kapiláry rozšiřuje.

I volné radikály mají na vzniku červených žilek svůj podíl. V organismu se formují po přílišném slunění, které může kapiláry zejména na obličeji poškodit, v důsledku kouření, ale i přítomnosti toxinů a v důsledku vnějších faktorů, jako je například znečištěné ovzduší. Vedle toho mohou žilky popraskat i kvůli stresu, nespavosti, přepracovanosti a přílišné námaze nebo naopak v důsledku pasivního životního stylu bez odpovídajících aktivit. Cvičení totiž může, jakkoliv by selský rozum nabádal myslet si opak, stav žil, stejně jako zdraví celého organismu zlepšit.

Pozor na striedanie teplôt a prekrvenie pokožky

Máte radi pravidelnú dennú kávu, štipľavé jedlá alebo víkendovú zábavu povzbudenú kvapkou alkoholu? I také zvyky sa na stavu vašej pleti podpisujú. Citlivá pleť totiž zle znáša prílišné prekrvenie, ktoré vzniká pri požívaní ostrých pokrmov alebo alkoholu.

Silné prekrvenie pokožky, v dôsledku ktorého môžu červené žilky vzniknúť, spôsobujú tiež prudké výkyvy teplôt. Dopriavate si časté saunovanie, horúce kúpele alebo naparovacie zábaly? Ak máte citlivú pleť so sklonom k praskaniu žiliek, mali by ste k týmto procedúram pristupovať opatrne.

Sending
User Rating 5 (1 vote)

Odkedy si pamätám, bolo varenie mojou vášňou, rovnako ako tvorenie nových kuchárskych receptov a šport. Preto som sa rozhodla dokončiť dietetiku a telesnú výchovu. Žijem a pracujem v Bratislave. Neustále rozširujem svoje vedomosti, zúčastňujem sa kurzov a školení v oblasti výživy a kozmetológie. Opakujem všetkým svojim pacientom, že spôsob, ako si udržať štíhlu postavu, je spojenie zdravej výživy s pravidelným cvičením, vhodnou suplementáciou a konzistenciou. Vo voľnom čase rada píšem, preto sa snažím nakaziť ľudí získanými znalosťami aj v mnohých internetových publikáciách.

We are using cookies on our website

Please confirm that you accept our Privacy Policy. Privacy Policy